SPA – terapia dla ciała i umysłu

Uzdrowisko SPA Sauna

Mało który gość luksusowych kurortów zastanawia się nad pochodzeniem nazwy SPA.

Warto jednak wiedzieć, że za tym niepozornym słowem kryje się długa tradycja troski o piękno ciała i ducha. Początkowo była to wyłącznie nazwa własna, urokliwe belgijskie miasteczko znajdujące się w prowincji Liege.

Położone tam zimne źródła dostarczały korzystającym z nich energii i ukojenia już w czasach starożytnych Rzymian. Oddawanie się kąpielom w wodach mineralnych – dla zdrowia, zachowania młodości czy przeżycia wewnętrznej odnowy – jest tradycją powszechną w każdym zakątku kuli ziemskiej, a praktykowaną od tysiącleci.

Współczesne kliniki SPA oferują swoim klientom dużo więcej, niż tylko baseny z wodami leczniczymi, choć różne formy balneoterapii są ciągle dostępne. Uzdrowisko SPA obecnie to miejsce, gdzie powita nas zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów. Wiedzą oni, jak za pomocą odpowiednich działań przypomnieć zestresowanym klientom, że czas przeznaczony na przyjemności nigdy nie jest stracony.

Z jakich usług możemy skorzystać w typowym SPA?

Repertuar jest praktycznie nieograniczony – od dowolnych zabiegów kosmetycznych na twarz i ciało, poprzez saunę fińską, aż po złożone rytuały, gdzie oczyszczaniu skóry towarzyszy aromaterapią i muzyka medytacyjna. Wśród osób odwiedzających SPA po raz pierwszy największym powodzeniem cieszą się przede wszystkim masaże, wykonywane przez licencjonowanych praktyków. Ośrodki oferują co najmniej kilka rodzajów masażu.

Dużą popularnością cieszy się shiatsu, pochodzący z początku XX wieku masaż japoński, który obejmuje metodyczne uciskanie meridianów – swoistych żył energetycznych organizmu, którymi przepływa zarówno energia qi, jak i krew.

Swoich zwolenników ma też masaż tkanek głębokich, gdzie przez umiejętną stymulację mięśni terapeuta osiąga zmniejszenie wewnętrznego napięcia mięśni u klienta.

Masaż gorącymi kamieniami to kolejna atrakcyjna propozycja. Polega on na układaniu nagrzanych, bazaltowych kamieni na poszczególnych częściach ciała, niekiedy także na przesuwaniu ich i naciskaniu na różne sposoby.

Ale SPA to nie tylko miejsce, gdzie udajemy się, by wyglądać lepiej czy młodziej.

Nie zaszkodzi spojrzeć na wizytę w gabinecie jako na formę holistycznej terapii – praktyki, w których uczestniczymy, skłaniają nas do świadomego bycia tu i teraz, odnalezienia się we własnym ciele i akceptacji go takim, jakim jest. Choćby z tego względu warto od czasu do czasu podarować sobie taki prezent i przeżyć chwile odprężenia, o jakie trudno w zamęcie codzienności.